• تلفن : 88799175 - 021
  • ایمیل: info@base-isolation.ir
جداساز لغزنده

جداساز لغزنده

 

Guide sliding های شرکت FIP جداگر های کروی هستند که این امکان را برای تکیه گاه فراهم میکند که علاوه بر تغییر مکان های افقی امکان دوران های درون صفحه را با رفتاری پایدار در دماهای مختلف و با طول عمر بالا فراهم کند. این جداگر‌های لغزنده علاوه بر نیروهای قائم نیروهای افقی را با درصد های مختلفی از نیروهای قائم، بسته به نوع جداساز انتخابی فراهم می‌کند. محل تماس صفحات لغزشی با مواد ویژه SMF (در ادامه بخشی از ویژگی های آن به اختصار در ادامه اشاره می‌شود) پوشیده شده است. 
سیستم های جداساز لغزنده Sferpol در انواع مختلف بسته به نیاز و شرایط پروژه ساخته می‌شود که انواع مختلف این جداساز ها با توجه به تعداد درجات آزادی افقی آنها در ادامه آمده است.

SF V–H => Sferopol® bearing, fixed type

SU V/LM–H => Sferopol® bearing, guided type, longitudinally sliding

SU* V–H/TM => Sferopol® bearing, guided type,transversally sliding

SM V/LM/TM => Sferopol® bearing, free sliding type

مواد به کار برده شده در این جداسازها بر اساس ضوابط استاندارد ETA 09/0226 بوده و همه شرایط این استاندارد را ایفاد میکند که باعث طول عمر بالا و عدم نیاز به بازبینی و نگهداری آن شده است. صفحات لغزش این جداساز ها از ماده SMF تشکیل شده و برای ناحیه هدایت کنندها (guides) از ماده CM1 و یا SMF بسته به میزان بار افقی، طبق استاندارد EN 1337-2 استفاده می‌شود. اصطکاک موجود در این صفحات باعث ایجاد میرایی در سیستم شده ونیروهای ایجاد شده در حرکات را میرا میکند.
SMFاز ماده Ultra High Molecular Weight Polyethylene -UHMWPE ساخته شده که توسط شرکت FIP industrial توسعه و مورد استفاده قرار گرفته است. این ماده در مقایسه با تفلون(PTFE) دارای ظرفیت باربری و مقاومت بالاتر در برابر خرابی های سایشی می‌باشد. مقاومت فشاری SMF ها دو برابر تفلون های استاندارد بوده که این موضوع این امکان را می‌دهد تا ابعاد این جداساز ها به طور قابل توجهی کاهش یافته که مزیت های اجرایی و اقتصادی را بهمراه دارد.
ظرفیت باربری فشاری FIP industrial's SMF در مقایسه با PTFE استاندارد مورد آزمایش و بررسی قرار گرفته و نتایج آن تحت بارگذاری های مختلف در جدول زیر نمایش داده شده است.

 

PTFE

SMF

 

MPa

MPa

 

90.00

180.00

Compressive strength

Main sliding surface:
Dead and variable loads

64.29

128.57

Admissible pressure at ULS

-30.00

-60.00

Admissible pressure

Main sliding surface:
Dead load

90.00

180.00

Compressive strength

Guides:
Variable loads

64.29

128.57

Admissible pressure at ULS

30.00

60.00

Compressive strength

Guides:
Dead loads, loads from
temperature, creep and
shrinkage

21.42

42.86

Admissible pressure at ULS

 


این نتایج نشان دهنده ظرفیت فشاری بالاتر SMF نسبت به تفلون می‌باشد که این موضوع باعث میشود از لحاظ عملکردی و طول عمر رفتار بسیار بهتری نسبت تفلون داشته باشد.

در آزمایشی دیگری در دانشگاه اشتوتگارد (University Stuttgart) تستی برای بررسی بهره بری SMF تحت بارهای سرویس با سیکل‌های متناوب برای طول عمر سازه انجام شده است. این آزمایش لغزش‌های اصطکاکی رفت و برگشتی به طول مجموع 50000 در دماهای مختلف (+21C,0C,-10c,-20C,-35C, -40C and -50C) با متوسط فشار 60 MPa و در سرعت لغزش15 mm/s را آزمایش کرده است و در نتایج نشان داده شده هیچگونه خرابی در سطح SMF مشاهده نشده است. مقایسه نتایج بدست آمده از این آزمایش با الزامات استاندارد EN 1337-2 که در آن طول کلی تست 10000 متر تحت فشار محوری 30 MPa در نظر گرفته شده است، نشان دهنده بهره بری بسیار بالا و طول عمر 5 برابری SMF نسبت به تفلون میباشد.
بدنه بیرونی سیستم های لغزنده Sferpol طبق الزامات استاندارد EN 1337-9 در برابر شرایط محیطی محافظت شده است و در طول عمر آن هیچگونه تغییری در شرایط آن ایجاد نمیشود. این سیستم به نحوی طراحی شده است که توانایی تحمل نیروهای uplift را بسته به نیاز پروژه دارا باشد.

تاریخ

17 خرداد 1394

مجموعه ها

تولیدات