• تلفن : 88799175 - 021
  • ایمیل: info@base-isolation.ir
بزرگترین پلهای دنیا مجهز به سیستم‌های کنترل لرزه‌ای (۱)
پل کابلی Stonecutters هنگ کنگ
 
 
پل کابلی Stonecutters واقع در هنگ کنگ با طول کل 1600 متر و طول دهانه اصلی 1018 متر مجهز به 8 عددShock Transmission unit ساخت شرکت FIP ایتالیا با ظرفیت 800 تن و دامنه حرکتی 80 سانتیمتر می باشد. همچنین از 4 عدد تکیه گاه کروی از دیگر محصولات این شرکت معتبر با ظرفیت باربری 6500 تن نیز در این پل استفاده گردیده است.
زمانی مورد استفاده قرار خواهند گرفت که نیاز به رفتار متفاوت سازه در زمان تجربه انواع مختلف بارگذاری ها می باشد. در پل ها با طول دهانه های زیاد و پایه هایی با ارتفاع بلند، به دلیل زیاد بودن دوره تناوب سازه، می توان با استفاده از این تجهیزات در زمان تجربه بارهای جانبی، عرشه پل را بدون ایجاد هر گونه تغییرشکل در سیستم تکیه گاهی (نئوپرنها، بیرینگ ها و...) به پایه ها متصل و عناصر تکیه گاهی را از فرآیند انتقال بار جانبی حذف نمود. همچنین با استفاده از این تجهیزات در محل درزهای انبساط میانی پل ها می توان حرکت جانبی عرشه ها را یکپارچه نمود که این امر باعث جلوگیری از رخداد پدیده Pounding بین دو عرشه مجاور می گردد. نحوه عملکرد این تجهیزات بدین صورت می باشد که در زمان تجربه بارهای لرزه ای و یا طوفان های شدید با ایجاد حالت Lock-up، سیستم قفل گردیده و همانند یک قطعه صلب تمامی نیروها را منتقل و در زمان تجربه بارهای با محتوای فرکانسی پائین، از این حالت خارج گردیده و همانند یک فنر با سختی بسیار کوچک (قابل تعیین) عمل خواهد نمود.


پل فلزی Bang Wha سئول، کره جنوبی
 
 
پل فلزی Bang Wha واقع در شهر سئول کره جنوبی با طول کل 2559 متر و طول دهانه اصلی 540 متر متشکل از قوس فلزی خرپایی شکل، مجهز به تکیه‌گاههای کروی (Spherical bearing) شرکت ایتالیایی FIP با ظرفیت باربری 3000 تن می باشد.
پل فلزی Bang Wha واقع در شهر سئول کره جنوبی با طول کل 2559 متر و طول دهانه اصلی 540 متر متشکل از قوس فلزی خرپایی شکل، مجهز به تکیه‌گاههای کروی (Spherical bearing) شرکت ایتالیایی FIP با ظرفیت باربری 3000 تن می باشد.

تکیه‌گاههای کروی ساخت این شرکت که با نام تجاری SFEROPOL شناخته می‌شوند، قابلیت جابجایی در هر دو جهت و از آن مهمتر قابلیت دوران در تمامی جهات را به واسطه استفاده از مکانیزم خاص در نظر گرفته شده در آن، دارند. سطح کروی مقعر این تکیه‌گاه با استفاده از ماده SMF پوشانیده شده که باعث کاهش اصطکاک اتصال و دوام بالا در طول زمان و در تعداد سیکل زیاد بارگزاری خواهد شد. این تکیه گاه را از نظر عملکردی می توان به صورت کاملا آزاد، کاملا مقید و یا تنها مقید در یک جهت طرح و مورد استفاده قرار داد. مزیت این نوع اتصالات در مقایسه با نمونه‌های الاستومری، ظرفیت باربری بالا و قابلیت دوران زیاد آن در تمامی جهات می‌باشد به گونه‌ای که در پل‌های عظیم و با دهانه‌های بلند، استفاده از تکیه‌گاه الاستومری توجیه اقتصادی نخواهد داشت. ادامه مطلب